تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

  زن و شوهر عفیف

  سدید الدین محمد عوضی در جوامع الحکایات می نویسد :

  در زمان گذشته مرد خیاطی که فرد صالح و مومنی بود زنی پاک دامن و با عفیتی داشت ، و همچنین دارای صورتی زیبا و با کمالاتی بود و هرگز خیانتی از وی ظاهر نگشته بود . روزی زن نزد شوهر خود نشسته و شروع کرد به صحبت کردن ، طوری که می خواست منت بر سر شوهر بگذارد ، که : تو قدر عفاف من چه دانی و قیمت صلاح من چه شناسی ، که من در صلاح ، زبیده ی وقت و رابعه ی عهدم .

  مرد گفت : راست می گویی ، اما عفاف تو به نتیجه ی عفاف من است . چون من در حضرت آفریدگار راست باشم ، او تو را در عصمت بدارد . زن خشمگین شد و گفت : هیچ کس زن را نگاه نتواند داشت اگر من زن صالحه و با عفت نبودم هر کاری می خواستم می کردم. مرد گفت : به تو اجازه می دهم به هر جا که می خواهی بروی و هر کاری که می خواهی بکن . زن روز دیگر خودش را آرایش کرد و چادر در سر کشید و از خانه بیرون شد و تا شب بیرون بود اما هیچ کس به او توجهی نکرد مگر یک مرد که چادر او را کشید و رفت . چون زن به خانه باز آمد مرد گفت : تمام روز را گشتی و هیچ کس به تو توجهی نکرد مگر یک کس و او نیز رها کرد . زن گفت : تو از کجا دیدی ؟ گفت من در خانه ی خود بودم ، جریان به این صورت است که من در عمر خود به هیچ زن نامحرم به چشم خیانت نگاه نکرده ام ، مگر در کودکی که گوشه ی چادر زنی را گرفتم و در همان حال پشیمان شدم و چادر او را رها کردم .

  دانستم که اگر کسی قصد داشته باشد به زن من نگاه کند و تجاوز کند بیش از این انجام نمی دهد !زن به پای شوهرش افتاد و گفت : برای من معلوم شد که عفاف و عقت و پاک دامنی و با حجاب بودن من از عفاف تو است ! فایده ی این حکایت آن است که هر کس خواهد نامحرمان به چشم خیانت ، به ناموس او نگاه نکنند ، او باید به ناموس مسلمانان نگاه نکند که حق تعالی به برکت عفت تو اهل و عیال تو را در پرده ی عفت نگه می دارد .

  گفتم : که مکُن گفت : مکُن تا نکنند

                                                                 این یک سخنم چنان خوش آمد که مپرس

                                     <<برگرفته از کتاب نکته هایی ناب از چشم زخم و چشم چرانی >>


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 24 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160899
 • بازدید امروز :41313
 • بازدید داخلی :2672
 • کاربران حاضر :50
 • رباتهای جستجوگر:381
 • همه حاضرین :431

تگ های برتر